Motory

[tab:Motory]


Ekologické motory vozidel Econic jsou tiché, mají nízkou spotřebu a vypouštějí minimum škodlivin – díky maximálnímu využití inovativních nápadů v jejich konstrukci.

Nafta nebo plyn? Vybírat si můžete i u ekologických motorů pro vozidla Econic. Motory vozidel Econic jsou v každém případě přizpůsobeny typickému zatížení, jemuž jsou v každodenním provozu vystavena speciální vozidla, kdy jde např. o trvalý provoz v hustém provozu s častým zastavováním a rozjížděním a hojné využívání pohonu pomocných agregátů.

Vznětové motory

 • Řadový šestiválec OM 906 LA se zdvihovým objemem 6,37 l, výkonem 170 kW (231 k) a maximálním točivým momentem 810 N.m od 1200 1/min.
 • Řadový šestiválec OM 906 LA se zdvihovým objemem 6,37 l, výkonem 205 kW (279 k) a maximálním točivým momentem 1100 N.m od 1250 1/min.
 • Řadový šestiválec OM 926 LA se zdvihovým objemem 7,2 l, výkonem 240 kW (326 k) a maximálním točivým momentem 1300 N.m od 1300 1/min.
  • Motor na zemní plyn

   • Řadový šestiválec M 906 LAG se zdvihovým objemem 6,88 l, výkonem 205 kW (279 k) a maximálním točivým momentem 1000 N.m od 1400 1/min.


   [tab:Vznětové motory]

   BlueTec® v praxi

   Motory BlueTec® 5 pro vozidla Econic: Spolehlivé, čisté a hospodárné
   Robustní motory BlueTec® 5 s minimálními požadavky na údržbu jsou skvělou volbou pro náročný provoz v komunálních službách, neboť vynikají nízkou spotřebou, malou hlučností a nepatrnými emisemi. Zákazníci, kteří vsadí na BlueTec®, profitují i po finanční stránce, neboť mohou počítat s výhodnějším zdaněním a vysokou cenou při prodeji použitého vozidla.

   BlueTec® v každodenním provozu
   V komunálních službách nelze dnes ztrácet čas. Proto je rozhodnutí pro BlueTec® správné.
   Motor BlueTec® se zvýšenými vstřikovacími tlaky snižuje nejen emise pevných částic, ale v závislosti na variantě poskytuje také větší výkon a přispívá k nižší spotřebě paliva. BlueTec® představuje špičkové řešení také v oblasti údržby, neboť má robustní konstrukci s minimálními požadavky na údržbu. BlueTec® má zkrátka nejlepší předpoklady pro trvalý a bezproblémový provoz u komunálních služeb. Zákazníci, kteří vsadí na BlueTec®, profitují i po finanční stránce, neboť mohou po celé Evropě počítat s výhodnějším zdaněním a vysokou cenou při prodeji použitého vozidla. BlueTec® představuje navíc v mnoha evropských zemích výhodu u veřejných zakázek. Investice do systému BlueTec® se Vám tak vrátí pravděpodobně rychleji, než očekáváte.

   Princip činnosti systému BlueTec®

   Základem systému BlueTec® je zdokonalený motor, který se vyznačuje čistějším spalováním, nižšími emisemi pevných částic a v závislosti na variantě motoru i větším výkonem. Jakmile výfukové plyny opustí motor, přichází ke slovu přísada AdBlue.

   Přísada AdBlue je přiváděna čerpadlem ze speciální nádrže na AdBlue do dávkovací jednotky, která ji vstřikuje do proudu horkých výfukových plynů, v nichž následně probíhá reakce, jejímž produktem je amoniak. Ten pak v katalyzátoru SCR přeměňuje škodliviny na neškodné látky: dusík a vodu.

   [tab:Motory na zemní plyn]
   Žádný smog, bez emisí CO2 a méně hluku: Econic s pohonem na zemní plyn přispívá k čistšímu životnímu prostředí

   Motor na zemní plyn pro vozidla Econic je skvěle připraven na budoucnost, neboť splňuje homologační předpis ECE R110 a velmi přísnou emisní normu EEV (Enhanced environmentally friendly vehicle) a již nyní je množství jeho emisí pod úrovní limitů připravované emisní normy Euro 5. Z jeho výfukového potrubí totiž vychází sotva víc, než jen horký vzduch.

   Je to díky vyspělému systému elektronického řízení činnosti motoru, integrovanému oxidačnímu katalyzátoru a přirozenému průběhu spalování zemního plynu, protože zemní plyn neobsahuje prakticky žádné škodlivé sloučeniny a jeho spalování je díky tomu velmi čisté. K tomu se přidává extrémně klidný běh a rovnoměrnější spalování, takže hlučnost vozidel Econic na zemní plyn je až o 50 % nižší než u dobře odhlučněného vznětového motoru. Proto také vyhovuje podvozek vozidel Econic na zemní plyn požadavkům na udělení prestižního německého ocenění kvality „Blauer Umweltengel“ (Modrý ekologický anděl).

   Přehled výhod

   • účinné vyřešení problému emisí jemného prachu a pevných částic
   • malá hlučnost
   • zemní plyn je považován za alternativní palivo
   • certifikace podle emisní normy EEV
   • úroveň emisí pod limity Euro 5
   • vysoký výkon, nízká spotřeba paliva
   • daňová zvýhodnění

   Hospodárný a přesto výkonný

   S největším výkonem 205 kW/279 k a maximem točivého momentu 1000 N.m má motor na zemní plyn ideální předpoklady pro příkladné plnění všech pracovních úkolů. Díky optimální tvorbě směsi řízené elektronickou jednotkou motoru, dosahuje tento motor svého plného výkonu mimořádně hospodárným způsobem.
   Řídicí jednotka motoru upravuje parametry vícebodového vstřikování paliva a spalovací proces individuálně pro každý válec tak, aby byla v jakékoli jízdní situaci zaručena výjimečná úroveň výkonu a nízká spotřeba paliva. Ve skutečnosti ušetříte už při každém tankování díky daňovému zvýhodnění zemního plynu v mnoha evropských zemích.

   Emise škodlivin

   Spalováním zemního plynu nevznikají téměř žádné pevné částice a jemný prach (PM 10 a menší). Econic s pohonem na zemní plyn má emise pevných částic (0,004) výrazně pod limitem norem EEV a Euro 5.
   [tab:END]