Krizové situace nastávají zpravidla neočekávaně a překvapivě, během vteřin zničí sesuv půdy celý region. Lesní požár ohrožuje města i vesnice, povodňové vlny zaplavují krajinu. Hasiči, policie, záchranáři dělají vše proto, aby dostali situaci pod kontrolu a škody byly co nejmenší. Již desetiletí přitom úspěšně používají Unimog. Jeho spolehlivost, nekompromisní schopnost průjezdu nejtěžším terénem a jeho univerzálnost jej činí nepostradatelným všude tam, kde se jedná o ochranu, záchranu, vyprošťování, hašení, odklízení nebo čištění. Často se nechá eskalace krizové situace zmírnit, zasáhne-li se na místě krize včas a správnou technikou. Díky své brodivosti do 1,2 m projíždí Unimog bez problémů zaplaveným územím. Řidič i záchranář se pohybují bezpečně i v těch nejtěžších podmínkách.

Přírodní katastrofy ničí infrastrukturu celých území. Nic nefunguje. Je nouze o pitnou vodu i potraviny. Vypadávají komunikační systémy. I zde Unimog pomáhá – jako dopravní prostředek zásobuje obyvatelstvo vším potřebným. Jako přepravník mužstva přepravuje záchranáře do krizových oblastí. Jako mobilní dílna nebo centrum velení s radiovým vybavením pomáhá infrastrukturu znovu budovat.

Oheň, voda, sesuvy půdy, zřícení letadla v nepřístupném terénu – lidé jsou odříznuti od vnějšího světa. Rychlý příchod k uvězněným je životně důležitý. Skoro vždy se jedná o těžký terén. Unimog dosáhne bezpečně svého cíle ať již s jeřábem, navijákem nebo jako vozidlo první pomoci vybavené až 4 nosítky. Při povodních a sesuvech půdy zůstávají, když nejhorší pomine, bahno a odpadky. Unimog zvládne odstranit tyto zbytky perfektně jako velmi výkonná čistící jednotka.

Sněhová lavina odřízla od okolního světa celou vesnici. Musí být odklizeny tuny sněhu. I to Unimog snadno dokáže. Se sněhovou frézou s vysokým pracovním výkonem až 1600 t/hod. a sněhovým pluhem uvolní cestu pro záchranné síly.